Parlamentarny Zespół ds Diabetyków

December 15, 2016

December 15, 2016

Dzisiaj w siedzibie Sejmu po raz pierwszy odbyło się merytoryczne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Diabetyków. Jesteśmy bardzo dobrej myśli! Posiedzenie zespołu odbyło się pod przewodnictwem poseł Lidii Gądek– lekarza oraz wiceprzewodniczącej pani poseł Krystyny Wróblewskiej– nauczyciela. W posiedzeniu brali również udział lekarze specjaliści oraz przedstawiciele pozarządowych organizacji zajmujących się problemem cukrzycy.
 

Na dzisiejszym spotkaniu ustalono, jakie są główne problemy związane z cukrzycą w naszym kraju. Na początku posiedzenia przekazano ogólne informacje na temat cukrzycy. Pani Profesor Dorota Zozulińska- Ziółkiewicz przedstawiła dane dotyczące tej coraz częściej występującej choroby. Niestety, dane nie są zadowalające. Obecnie na świecie choruje aż 380 mln osób, w Europie jest to 64 mln, w Unii Europejskiej 32 mln, a w Polsce 3 mln. Liczby te dotyczą tylko i wyłącznie osób, które cukrzyce mają zdiagnozowaną. W Polsce szacuje się, iż 2 mln osób wciąż nie wie, że ma cukrzycę. Ponadto około 30 000 osób na świecie rocznie umiera z powodu powikłań cukrzycy przed 60 rokiem życia. Pani Profesor zwróciła również uwagę na kwalifikację typu cukrzycy. Do niedawna robiło się to na podstawie wieku zachorowania- dzieci i młodzież kwalifikowano jako typ I, a dorosłych jako typ II. Obecnie mamy już możliwość prawidłowej kwalifikacji cukrzycy typu I czy II i potwierdzają to odpowiednie badania. Niestety, dowiedziono też, że w Polsce dramatycznie wzrasta zachorowanie na cukrzycę typu I przed 14 rokiem życia. Pani Profesor poświęciła też dużo czasu na omówienie powikłań cukrzycy i przyczyn przedwczesnego zgonu. Priorytetowymi sprawami jest zmniejszenie ilości przedwczesnych zgonów oraz dobra jakość leczenia i walka z otyłością. Konkluzją wystąpienia Pani Profesor było stwierdzenie, iż w Polsce potrzebne są dobrze funkcjonujące zespoły terapeutyczne składające się z lekarza, edukatora, dietetyka, trenera sportowego oraz psychologa. Obecnie w Polsce brakuje Diabetologów- jest ich 1100, a na obecną liczbę chorujących potrzeba aż 400 więcej. Z tego wynikają długie oczekiwania na wizytę u specjalisty oraz niezastosowanie się pacjentów do zaleceń lekarza.
 

Następnie głos zabrał przedstawiciel Koalicji Walki z Cukrzycą- pan Mariusz Masiarek. Raport Cukrzyca 2025 ostrzega, iż w ciągu najbliższych 10 lat cukrzyca będzie jednym z największych problemów zdrowotnych. Cukrzycę traktować można jako zagrożenie gospodarki kraju, jeśli teraz nie podejmie się odpowiednich starań profilaktycznych. Osoby źle leczone zwiększą koszty leczenia oraz pojawiać się będzie coraz częstsza absencja w pracy. Jeśli chodzi o koszty przeznaczone na profilaktykę cukrzycy Polska jest na niechlubnym ostatnim miejscu w rankingu. Trzeba to zmienić!
 

Ustalono trzy fazy, które należy podjąć w kierunku poprawy działań związanych z cukrzycą.

 • I) Profilaktyka- wskazanie co należy zrobić by ograniczyć zachorowania na cukrzycę
 • II) Poprawa wyników leczenia- diagnostyka, jakość leczenia o raz podejmowanie skutecznych decyzji terapeutycznych
 • III) Wsparcie osób chorych- co ważne, nie tylko terapeutyczne, ale także psychologiczne.

We wspomnianym raporcie wskazano także główne priorytety w leczeniu cukrzycy:

 1. Zmniejszenie liczby osób z cukrzycą
 2. Skuteczniejsza wykrywalność cukrzycy
 3. Monitoring i system wsparcia osób ze stanem przedcukrzycowym
 4. Zmiana modelu opieki nad pacjentem
 5. Organizacja edukacji diabetologicznej
 6. Efektywny system wykrywania i leczenia powikłań (przede wszystkim POZYTYWNA motywacja do leczenia)
 7. Opieka nad dziećmi i młodymi osobami z cukrzycą
 8. Poprawa dostępności i jakości diagnostyki metod
 9. Wsparcie psychologiczne i poradnictwo dietetyczne
 10. Aktywizacja zawodowa i zapobieganie dyskryminacji w pracy

Oby wszystko się udało!
 

Na posiedzeniu zabrał również głos przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia- Doradca Ministra- Pan Jakub Banaszek. Zapewnił, że wszystkie uwagi zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia oraz, że Ministerstwo podejmie kroki, aby polepszyć edukację odnośnie cukrzycy.
 

Kolejne wystąpienie należało do Pana Profesora Edwarda Franka, który przybliżył problemy życia codziennego z cukrzycą oraz jej powikłania. Podkreślił, iż osoby chore na cukrzycę pragną żyć normalnie, a my powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby móc im to umożliwić pamiętając, że cukrzyca jest ogromnym obciążeniem psychicznym, fizycznym i czasowym. Pan Profesor porównał rozpoznanie cukrzycy do hobby- jednakże do hobby, którego nie uprawiamy z przyjemności, a z konieczności. Osoba chorująca na cukrzycę musi prowadzić rzetelną samokontrolę, zaplanować swój dzień oraz przeliczać wszystko, co je na odpowiednie dawki insuliny. Zaproponował liczne nowoczesne rozwiązania jak telemedycyna, aplikacje i programy, które ułatwiają życie z tą chorobą- wszystko jednak na chwilę obecną jako idea.
 

Następnie nastąpiła dyskusja, w której głos wzięli przedstawiciele organizacji zajmujących się cukrzycą. Monika Zamarlik– Prezes Ogólnopolskiej Federacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorej na Cukrzycę zwróciła uwagę na braki w refundacji na CGM, problemy w szkołach i przedszkolach oraz na sprawy związane z orzecznictwem o niepełnosprawności. Pani Małgorzata Marszałek z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków poruszyła problem dorosłych z cukrzycą typu I- problemem jest brak dalszej opieki specjalistycznego zespołu terapeutycznego. Młodzi dorośli nie mają dostępu do psychologa oraz odpowiedniej reedukacji. Powiedziała, że osoby chorujące na cukrzycę wiedzą o niej wszystko, ale nie wiedzą JAK z nią żyć i na to należy zwrócić uwagę. Pod koniec posiedzenia głos zabrała także wiceprezes naszej Fundacji, Karolina Piątek zwracając uwagę zespołu na „szarą strefę” młodych dorosłych, którzy dopiero co zostali zdiagnozowani oraz ich brak jakiejkolwiek edukacji.
 

Posiedzenie zespołu przyniosło wiele ważnych wniosków i decyzji. Przede wszystkim ustalono największe problemy osób chorujących na cukrzycę oraz fakt, iż całe nasze społeczeństwo potrzebuje profilaktyki i edukacji. Podczas posiedzenia, wszyscy posłowie mieli okazje zbadać swój poziom cukru we krwi. Dzięki temu zrozumieli, jak ważnym problemem jest odpowiedni poziom cukru we krwi oraz, że jest to choroba podstępna, która wymaga naszej uwagi.
 

Decyzje podjęte, kolejne spotkania zaplanowane. Działamy!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.