“Rodzina i Cukrzyca”- posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy

November 26, 2018

November 26, 2018

Źródło: Relacja z posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy

W dniu 21 listopada br. w Sejmie RP odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, które odbywają się pod hasłem “Rodzina i Cukrzyca”. Tematem spotkania było “Razem ścigamy się z cukrzycą – Rola rodziny i państwa w zapobieganiu pandemii cukrzycy”.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele organizacji pacjenckich, środowiska medycznego, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Urzędu Statystycznego. Podczas posiedzenia podkreślano, że cukrzyca jest groźną, przewlekłą i póki co nieuleczalną chorobą, która nie leczona lub nieodpowiednio leczona powoduje poważne powikłania i skraca życie. Zwrócono również uwagę na ważną rolę bliskich chorego w zapobieganiu i kontroli cukrzycy. W dniu spotkania odbyła się w Sejmie również akcja bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi prowadzona w ramach kampanii “Razem ścigamy się z cukrzycą”. 

Z raportu Instytutu Ochrony Zdrowia “Cukrzyca. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” wynika, że już ponad 3 miliony Polaków zmagają się z tą chorobą, a aż milion z nich nie wie, że choruje. Spośród pacjentów, ponad 80% stanowią chorzy z cukrzycą typu 2. Cukrzyca jest chorobą śmiertelną, która powinna być traktowana w naszym kraju priorytetowo, ponieważ zachorowalność i statystyki w obszarze śmiertelności cały czas rosną. 

Cukrzyca jest ogromnym problemem zdrowotnym w Polsce i na całym świecie. W momencie gdy choroba zostanie wykryta zmienia życie nie tylko samego pacjenta, ale całej jego rodziny. Z tego powodu niezwykle istotny jest dostęp do edukacji diabetologicznej, wsparcie psychologiczne, a także zapewnienie pacjentom możliwości korzystania z nowoczesnych, bezpiecznych terapii. Postęp leczenia cukrzycy, który dokonał się na przestrzeni ostatnich lat jest ogromny. Obecnie dostępne są już takie terapie, które mają udowodnioną skuteczność w redukcji ryzyka najcięższych, prowadzących do śmierci powikłań sercowo-naczyniowych, niestety nie są one refundowane. Refundacja tych terapii przyniosłaby korzyść wielu chorym, bo chronią one przed zawałem serca czy udarem mózgu, a w konsekwencji ograniczają niepełnosprawność i ratują życie – powiedziała podczas swojego wystąpienia lek. Alicja Milczarczyk, diabetolog

Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków kilkukrotnie zaapelowała do decydentów o lepszy dostęp do innowacyjnych terapii zwłaszcza dla osób z cukrzycą typu 2. Refundacja nowoczesnych leków, ograniczających ryzyko powikłań jest inwestycją, która w przyszłości pozwoli uniknąć wydatków związanych z rentami, zapomogami czy hospitalizacją chorych. Anna Śliwińska zwróciła także uwagę na ważną rolę organizacji i stowarzyszeń, w których pacjenci, a także ich bliscy również mogą otrzymać pomoc i wsparcie w chorobie. 

Jerzy Magiera z portalu mojacukrzyca.org mówił o tym, jak obecność strony internetowej przyczynia się do zwiększenia wsparcia dla diabetyków, ich rodzin i wszystkich zainteresowanych tematem cukrzycy. Zwrócił uwagę na nieustającą potrzebę prowadzenia edukacji cukrzycowej na każdym poziomie zaawansowania. Ludzie chory na cukrzycę szukają informacji na każdy temat. Bardzo ważny jest tutaj właściwy wybór miejsc. Portal mojacukrzyca.org zajmuje się edukacją w sieci już od 17 lat. Prowadzone są strony w mediach społecznościowych oraz facebookowa grupa licząca ponad 14000 członków. W szerszym kontekście cała społeczna cukrzycowa to jedna wielka rodzina. Internet stał się narzędziem, który dał nam możliwość kontaktu z niemal każdą osobą na świeci, która jest w jego zasięgu. Dobrze jest wykorzystywać to, co już mamy i postarać się, aby było jeszcze lepiej! – dodał Jerzy Magiera z portalu mojacukrzyca.org.

“Razem ścigamy się z cukrzycą” – badania wśród parlamentarzystów

W dniu posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy organizatorzy kampanii “Razem ścigamy się z cukrzycą” już po raz drugi zorganizowali akcję bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi w Sejmie. W sumie badaniu poddało się ponad 600 osób, a u ok. 5% z nich stwierdzono podwyższony poziom glukozy we krwi. 

Akcje profilaktyczne takie jak ta, są bardzo ważne, przede wszystkim dlatego, że podnoszą świadomość społeczną dotyczącą tego czym jest ta choroba, z czym się wiąże, a także jakie niesie za sobą konsekwencje – stwierdziła poseł Krystyna Wróblewska, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Dziękuję również organizacjom pacjenckim za ich zaangażowanie, ponieważ to właśnie one motywują parlamentarzystów do pracy i tworzenia rozwiązań, które przyczyniają się do polepszania życia pacjentów z cukrzycą – dodała.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.